Riley Cup 2016

After some very close quarter and semi-final matches, the final of 2016's Ted Riley cup was played between Oxton Cons of Wirral Division 1 and CTK Wanderers of Liverpool Division 2.  Oxton Cons carried a handicap of 4 points, while CTK were slightly better off with a handicap of 18.

By the end of round 6 the scores were very close and it looked like Oxton were on course to overhaul the deficit, but CTK won the final two rounds to take the trophy, winning 46-36.

You can watch the whole of the match in the video below:

Wirral Quiz League players on TV

Caroline Kay, Pam Baker and Helen Belcham of Soapsuds in Division 2 appeared on The Code on BBC1 on 5th May.  You can watch this on the BBC iPlayer at http://www.bbc.co.uk/iplayer/episode/b079r6w2/the-code-episode-14

 

Feeney Cup Finals 2016

The Feeney Cup final tournament took place at St Joseph's Warrington on 27th April.  It was a three way round robin between Oxton Cons and Gladly Stoned of the Wirral League and Unison of the Ormskirk League.

You can watch the matches below:

Match 1 - Oxton Cons v Unison

Match 2 - Oxton Cons v Gladly Stoned

Match 3 - Gladly Stoned v Unison

Player Looking For a Team

Geoff Fenna of Egremont is looking to join the league.  He is 61yrs old and ex-forces. His strong topics are tv, music and he has a fair general knowledge. He also has experience, having been in his works quiz team which came runner up two years running in the corporate quiz.

If you could offer him a place, please email him at gfenna178@sky.com
 

Riley Cup Round 3

  Home HC F   A HC Away
26 Oxton Conservatives 4 46 v 33 11 Aigburth Swans
27 Top Shelf 16 59 v 55 19 Bookworms
28 Aigburth CC 26 54 v 57 19 Nelson's Fifth Column
29 Exiles 16 55 v 46 0 Rainhill Victoria
30 CTK Cavaliers 17 55 v 51 15 Wallaseyans
31 Gladly Stoned 4 62 v 55 21 Mersey Bowmen
32 Tramway 18 59 v 52 11 Bishop Eton
33 CTK Wanderers 18 59 v 49 18 St Patrick's

The finals will be held at Aigburth People's Hall, Liverpool on Monday 9th May 2016, starting at 8.00pm.

Further details and directions are here:

Ted Riley Cup 2016

Round 2 - to be playe 18/04/2016

Game Home Team HC F A HC Away Team
10 Palmy Army 15     21 Mersey Bowmen
11 Rainhill Victoria 0     13 Wallasey CC
12 CTK Cavaliers 17     20 St Francis of Assisi
13 Bishop Eton 11     20 Wandering Star
14 Aigburth CC 26     7 Earles
15 Aigburth Swans 11     13 Leyfield Crown
16 Judges 11     15 Wallaseyans
17 Bebington Hockey 16     4 Oxton Consservatives
18 Gladly Stoned 4     26 JC & the Jets
19 CTK Wanderers 18     19 Duncan's Doughnuts
20 Top Shelf 16     19 Soapsuds
21 Tramway 18     19 Black Horse
22 Exiles 16     24 Lever Club
23 Nelson's Fifth Column 19     21 Triangle
24 Bookworms 19     15 Plasterers Arms
25 St Patrick's 18     19 Aardvarks

Round 1 - to be played 11/04/2016

Round 2 and 3 Draws are in the fixtures calendar.  Venue details and contact information can be found here:

Game Home Team HC   HC Away Team
1 Magpies 22 v 13 Wallasey CC
2 Eleanor's 13 v 26 JC & the Jets
3 Browns 27 v 11 Aigburth Swans
4 Wandering Star 20 v 17 Monstrous Regiment
5 Kluggers 5 v 19 Bookworms
6 Residents 18 v 11 Bishop Eton
7 Soapsuds 19 v 13 Aigburth People
8 Outside Edge 28 v 15 Plasterers Arms
9 Earles 7 v 18 Taxes

Player Looking for a Team

Marianne Sunter from Upton is looking to join a team.  She has just retired from teaching and has good general knowledge and especially science, history,y literature and entertainment.

If you could offer her a place, please contact her by email at mariannesunter@gmail.com or by phone at 07496 512933.

Divisional Champions

Congratulations to Notforthcoming who have won the Division 1 title after a hard fought season.  Roundheads and Nelson's Fifth Column will be relegated to Division 2 next season.

Hoylake LTC have won Division 2, with Clarence also being promoted by finishing in second place.

MIMIR Heats and Semi Finals

In the MQL MIMIR heats, held at Aigburth People's Hall on 16th March 2016, the results were as follows:

(Yellow = qualified in 1st place, silver = qualified in 2nd place)

Round 1
Group 1 Group 5
1 Mark Kerr 13   1 Gill Willett 11
2 Rodney Watkins     9   2 Margaret Howe 10
3 Dag Griffiths 15   3 Bob Parry 7
4 Janet Crompton 10   4 Paul Prior 19
             
Group 2 Group 6
1 Chris Quinn 12   1 Angela Doyle 10
2 Ian McKie 7   2 Neil Macaskill 12
3 John Hall 16   3 James McGregor 6
4 Andy McGowan 13   4 Bill Gerrard 8
             
Group 3 Group 7
1 Rod Moore 14   1 Rob Cruise (after tie break) 10
2 John Sticher 14   2 Roy Smith 10
3 David Twigge 7   3 Harry Owen 2
4 Dave Kenrick 10   4 Pat Gibson 19
             
Group 4 Group 8
1 Brian Thompson 10   1 Stuart Scholes 12
2 Karl Whelan 17   2 Jim Eccleson 13
3 Cliff Houghton 11   3 Keith Mulhearn 9
4 Madeline Evans 9   4 Bill Corlett 4

 

Round 2
Group 1 Group 3
1 Dag Griffiths (after tiebreak) 13   1 Andy McGowan 11
2 Gill Willet 13   2 Paul Prior 8
3 Rod Moore 15   3 John Stitcher 5
4 Stuart Scholes 12   4 Neil Macaskill 18
             
Group 2 Group 4
1 John Hall 21   1 Mark Kerr 13
2 Angela Doyle 9   2 Pat Gibson 9
3 Rob Cruise 8   3 Jim Eccleson 11
4 Karl Whelan 15   4 Cliff Houghton 12

 

Semi Finals

Semi final 1 Semi final 2
1 Rod Moore 13   1 Dag Griffiths 16
2 Karl Whelan 19   2 John Hall 10
3 Neil Macaskill 12   3 Andy McGowan 8
4 Cliff Houghton 7   4 Mark Kerr 13

Mark Kerr will be unable to play in the final, so his place will be taken by the highest scoring third place finisher, who is Neil Macaskill

The final will be held at the MQL Presentation and Finals night, to be held at The sands Hotel, Ainsdale on May 11th 2016.

MQL MIMIR Heats

The heats of the MQL MIMIR competition will take place at Aigburth People's Hall, Liverpool on Wednesday 16th March, beginning at 8.00pm.  The heats will consist of the following matches, with the Wirral players highlighted in yellow:

MQL MIMIR HEATS 16th MARCH 2016      
Group 1     Group 5  
1 Mark Kerr   1 Gill Willett
2 Rodney Watkins   2 Margaret Howe
3 Dag Griffiths   3 Bob Parry
4 Janet Crompton   4 Paul Prior
         
Group 2     Group 6  
1 Chris Quinn   1 Angela Doyle
2 Ian McKie   2 Kevin Mather
3 John Hall   3 David Smith
4 Andy McGowan   4 Bill Gerrard
         
Group 3     Group 7  
1 Rod Moore   1 Rob Cruise
2 John Sticher   2 Roy Smith
3 David Twigge   3 Harry Owen
4 John Wilson   4 Pat Gibson
         
Group 4     Group 8  
1 Brian Thompson   1 Stuart Scholes
2 Karl Whelan   2 Jim Eccleson
3 Cliff Houghton   3 Keith Mulhearn
4 Madeline Evans   4 Colin Foster
Page 5 of 11 << < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >>